top of page
  • Yazarın fotoğrafıElit Sineklik

SİVRİSİNEKLERLE YAŞAM

Doğada her zaman varlığını sorguladığımız canlıdır sivrisinekler. 


Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte kendilerini iyiden iyiye hissettirirler. Hepimizin onlarla ilgili mutlaka bir anısı vardır. Vızıltılarından sabahlayıp uykusuz ve gergin geçirdiğimiz geceler, açık alanlarda otururken kolumuza bacağımıza indirdiğimiz şaplaklar, kızamık çıkarmış gibi kabarttıkları ısırıklarının kaşıntısı ile bizi huzursuz ederler.


Bugüne kadar biz insanoğlu hiçbir faydasını  görmediysek o zaman doğadaki başka canlılar için sivrisinekler bir şey ifade ediyor mu diye düşünmeden edemiyorum. Merakımı gidermek isterken yaptığım araştırmalar sonucunda ekosistem içerisinde balıklar, örümcekler, kuşların vb. beslenmelerini sağladıklarını gördüm. Ancak eko sistemden yok edilmelerinin de hiçbir denge sorunu yaratmayacağı bilim adamları tarafından açıkça tespit edilmiş.


Yüz milyon yıldır evrimleşmeyi başarabilen ve varlıklarını kusursuzca devam ettirebilen sivrisineklerin bu başarı hikayesini araştırmak belki nesli tükenmekte olan ve eko sistem içerisinde varlığı kıymetli diğer canlıların devamlılığına çözüm olabilir diye düşünmekten kendimi alamıyorum.


Tarih içinde tüm dönemlerde sıtma, sarı humma vb. ölümcül hastalıklara sebep olmuş, günümüzde ise konforlu bir yaşam sürmemizi engelleyen bu canlıları durdurmak için dünya çapında bir çalışma başlatılana kadar bireysel mücadele için üretilen tüm çözüm yöntemlerini kullanmaktan çekinmeyelim.

Sivrisineklerden uzak keyifli bir yaşam sürelim.


Arzu Hatunoğlu

17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Sineklik Şart, Ama Hangisi

Yazının başlığında bir yanlışlık var. Ne mi ? Hadi bulalım... Sineklerden ve haşerelerden rahatsızsınız. Evinize sineklik taktırmaya karar verdiniz. Komşunuz da taktırmış ama biraz sıkıntılı. “Ah keşk

Bir Sivrisinek Hikayesi

Gündelik iş yaşantımızın monotonluğundan kurtulup evlerimize döndüğümüz, kapıdan içeri girdiğimiz andan itibaren hepimizin tek bir isteği vardır aslında... Huzur ! Sıcak yuvamızda yemeğimizi yeyip te

Comments


bottom of page