top of page
  • Yazarın fotoğrafıElit Sineklik

Sivrisineklerle Mücadelede Kimyasalların Olumsuz Etkileri ve Sineklik Kullanımı

Güncelleme tarihi: 10 Mar 2019

Yavaş yavaş güneşin yüzünü göstermeye başladığı bahar aylarının gelmesiyle birlikte içimize bir neşe dolmaya başlıyor ancak malum sıcaklıkların yükselmesiyle birlikte gelen güneş, deniz, kum, sebzeler ve meyveler gibi herkesi mutlu eden mevsimsel olaylar gerçekleşse de ilkbahar ve yaz aylarının bir de rahatsız edici yanları var.


Kışın unuttuğumuz, SİVRİSİNEKLER


Modern çağın yaşamımıza kattığı ve çoğumuza kolaylık gibi gelen evleri ve sokakları ilaçlamanın ne kadar zararlı ve tehlikeli olduğu hepimizce malum.

Kendi yaşamlarını sürdürmeye çalışan bu hayvanları toplu olarak yok etmenin, diğer yanda ve daha da vahimi direnci bizden kat kat fazla canlıları zehirleyerek öldürecek ya da yanına yaklaştırmayacak kadar rahatsız edecek maddeleri direkt olarak solumanın, onlarca kimyasal içeren böceksavarları cildimize sürmenin, balkonda yakmanın, fişe takıp baş ucumuza koymanın sağlığa olan olumsuz etkileri de cabası…

Piyasada pek çok markanın pazarladığı sinek ve böceksavarlar size rahat bir uyku ile ısırılmamış ve kaşıntısız bir yaz vaad etselerde bu ürünlerin içerisinde DEET ve Piretrin gibi güvenliği oldukça tartışmalı olan onlarca madde bulunur.


Amerika Çevre Koruma Ajansı EPA her ne kadar bu ve benzeri maddelerin düşük dozlardaki kullanımında sakınca görmese de Beyond Pesticides, Center for Biotechnology Information ve NRDC gibi oluşumlar DEET ve Piretrin kullanımının insan sağlığına zararları konusunda tespitlerde bulunmuşlardır. Ayrıca Amerikan Ulusal Ecza Kütüphanesi'nin raporuna göre cilde sürülen yada sprey halinde bulunan sinek ve böceksavarlarda bulunan DEET maddesi; nabız düşüklüğü, hipertansiyon, mide tahrişi, kusma ve bulantı ile oryantasyon bozukluğu, sendeleme, felç ve hatta ölüme varan nörolojik bozulmalara sebep olmaktadır. Piretrinlerin ise nefes almada güçlük, öksürük, sersemlik hali, çarpıntı, felç,mide bozulması ve kusmaya yol açtığı belirtilmektedir.


İşte tüm bu olumsuzluklarını bile bile bu maddeleri kullanarak zararlı haşerelerden korunmak mı, yoksa zararsız bir metot olan Plise Sineklik, Sürgülü Sineklik vb. kullanımıyla bu haşereleri evimizden uzak tutmak ve sağlığımızla ilgili herhangi bir endişeye mahal bırakmamak mı ?

Seçim sizin.....


Sağlıklı, sineksiz günler dileklerimizle...
42 görüntüleme8 yorum
bottom of page